Bahan Bantu Mengajar dan Belajar, dan RPH














RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : Pemulihan Khas
Bil. Murid : 15 orang
Tajuk : Kelas Sani
Tarikh : 19 Mei 2011
Masa : 60 minit
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat;
i. Mengeja dan menyebut lima perkataan kv + kv dengan betul.
ii. Membaca sekurang-kurang 3 perkataan semasa aktiviti kumpulan dengan betul.
iii. Mengisi suku kata awlan atau akhiran sekurang-kurangnya untuk lima perkataan kv +kv dalam lembaran kerja dengan  betul.
Kemahiran :
5.4  Mengisi suku kata awalan atau akhiran berdasarkan gambar.
5.5  Menulis perkataan berdasarkan gambar.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, membaca dan menulis.
Sistem Bahasa : Kosa kata: dadu, foto, buku, bola, meja, baju, sudu, topi .
Ilmu : Sains, Kesihatan
Nilai : kasih sayang, bertanggungjawab, menghargai, kerjasama,
dan bersyukur.    

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : mencirikan, menjana idea dan menerangkan sebab.
Kemahiran Belajar : mengeja, menyebut, mengisi teka silangkata dan menulis..
Kecerdasan Pelbagai : kontekstual, interpersonal, verbal-linguistik, rentak irama dan naturalis.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid boleh mengeja perkataan KV + KV melibatkan anggota badan dan tahu fungsi anggota yang dieja dalam  pelajaran lepas.
Bahan Bantu Belajar :  Bahan maujud ( foto, buku, dadu) Komputer, LCD,  kad gambar, kad suku kata,  kad teka silang kata dan lembaran kerja.












Langkah/Masa

Isi Pelajaran
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Media
Pengajaran
Guru
Murid

Set Induksi
(5 minit)

Lagu suku kata kv
bu     bu     bu
ku     ku     ku
bu     ku      bu
ku     bu      ku

Guru bersoaljawab dengan murid mengenai isi yang ada di dalam kotak misteri.
Guru meminta 2 orang murid mengeluarkan barang yang ada di dalam kotak.

Murid meneka apa yang ada di dalam kotak misteri.
Wakil murid mengeluarkan barang yang ada dalam kotak dan menunjukkan kepada kawan-kawan.


Kotak Misteri
dadu
foto
buku
LCD
Kmputer

Langkah 1
(15 minit )

Perkataan
buku, foto, dadu, topi, meja
Guru mengaitkan tajuk pelajaran hari ini dengan benda maujud yang ada di dalam kotak misteri.
Guru mengeluarkan dadu  dan minta murid menyebut suku kata awalan dan akhiran.
Guru meminta murid mengeluarkan buku dan minta murid lain menyebut suku kata awalan dan akhiran.
Guru meminta murid mengeja dan menyebut suku kata awalan dan akhiran sambil menunjukkan kad sukukata.
Guru meminta murid menyebut suku kata awalan dan akhiran secara individu dan kumpulan.


Murid menyebut suka kata awalan dan akhiran perkataan dadu.
Seorang murid mengeluarkan buku dan menunjukkan buku kepada murid-murid lain.Murid lain menyebut suku kata awalan dan akhiran buku.
Murid mengeja dan menyebut suku kata awalan dan akhiran berdasarkan gambar.
Murid mengeja dan menyebut perkataan secara individu dan kumpulan.

dadu
buku
foto
kad gambar
-topi
-meja
Kad suku kata

Langkah 2
( 15 minit )

Lembaran kerja

Guru mengedarkan lembaran kerja.
Guru menerangkan kepada murid agar mengisi suku kata awalanatau atau akhiran berpandukan gambar.

Murid meneliti lembaran kerja yang diedarkan.
Murid mengisi suku kata awalan atau akhiran berdasarkan gambar.

Lembaran kerja

Langkah 3
(20 minit)

Kumpulan Waja
bahu, dagu, siku, dahi ,kaki
Kumpulan Wira
buku, topi, dadu, foto, guli
Kumpulan Saga
Topi, feri, jari

Guru mengedarkan bahan untuk aktiviti kumpulan.
Guru memberi arahan kepada setiap kumpulan apa yang mereka perlu lakukan.
Guru menekankan agar setiap kumpulan bekerjasama untuk menyiapkan tugasan.

Guru meminta wakil murid membentangkan hasil tugasan.
Memberi peneguhan dan teguran untuk semua hasil kerja kumpulan.

Murid berada dalam kumpulan
Kumpulan Waja
Mengisi teka silangkata
Kumpulan Wira
Memadan suku kata awal dan akhir  untuk membentuk perkataan berdasarkan gambar.
Kumpulan Saga
Menyatukan huruf membentuk perkataan berdasarkan gambar.
Wakil kumpulan membentang hasil kerja kumpulan
.

Carta Teka Silang kata

Kad aktiviti,
keratan suku kata dan gambar
Kad gambar, huruf

Penutup
( 5 minit)

Kuiz ejaan

Guru menyebut perkataaan dan meminta murid mengeja perkataan tersebut.
Guru memberi ganjaran bunga telur kepada murid yang dapat mengeja dengan tepat dan memberi motivasi kepada murid lainuntuk menjawab dalam pelajaran akan datang.

Murid mengangkat tangan dan mengeja perkataan yang disebut oleh guru.
Murid yang Berjaya mengeja dengan tepat mendapat ganjaran daripada guru.


Refleksi :
 Pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dan murid belajar dalam suasana ceria. 13 orang murid dapat mencapai objektif yang dirancang.  Namun terdapat dua orang murid perlu diberi bimbingan khas kepada mereka agar mereka  juga dapat mencapai  semua objektif yang guru rancang. Mereka hnya menguasai bahagian lisan sahaja.